Nejlepší recepty z krkovice

Krkovice patří k nejoblíbenějším částem vepřového. Má výbornou chuť, není suchá a hodí se k přípravě nejrůznějších pokrmů. Ne nadarmo se říká, že když řízek, tak z lehce prorostlé krkovičky.

Vepřovou krkovici najdeme v přední čtvrtce za krkem prasete. Oproti jiným druhům vepřového má lehce tmavší barvu a obsahuje 10-15 procent tuku. Ten však rozhodně není na škodu, naopak vyzdvihuje chuť masa. Díky vyššímu obsahu tuku je také krkovice univerzální, co se přípravy týče. I při delším pečení při vysokých teplotách příliš nehrozí, že maso vysušíte, jako třeba u vepřové panenky.  Vepřovou krkovici můžete péct v celku, grilovat, připravit z ní závitky nebo smažit na plátky v trojobalu. Zkrátka dá se použít na širokou škálu jídel. Mezi nejlepší recepty z krkovice můžeme zařadit:

  • grilovaná krkovice

  • pečená krkovice v celku

  • živáňská krkovice v alobalu

Jak nachystat krkovičku na vaření

Předtím, než se pustíte do úpravy krkovičky, doporučujeme maso nechat odležet. Pokud jste krkovici koupili ve vakuové vaničce, vybalte ji a nechte „nadechnout“. Deset minut postačí. Avšak vždy byste před přípravou měli i čerstvé maso nechat nasát pokojovou teplotu. Studené maso vám na pánvi ztuhne a nebude šťavnaté. Jakmile je maso náležitě odstáté a „ohřáté“, můžete se pustit do vaření.

Nejčastější úpravy krkovice jsou smažení v trojobalu, pečení celé krkovice či grilování. Řízky krájejte přes vlákno na      šířku centimetr a půl, lehce každý plátek nařízněte na okraji a naklepávejte až těsně před obalováním. Nejlepší je vybírat spíše libovou krkovici. Pro pečení pak můžete použít spíše prorostlou krkovici, ale myslete na to, že čím tučnější maso, tím menší bude po upečení. Před pečením celý kus masa na prudko opečte ze všech stran na pánvi, aby se zatáhlo a neztrácelo v troubě šťávu. Pokud se chystáte grilovat, můžete použít hodně prorostlé maso, krájejte ho na asi třícentimetrové plátky a nechte ho několik hodin odležet při pokojové teplotě.

Základem je řízek

Řízky z vepřové krkovice patří k nejoblíbenějším pokrmům v Česku. Pokud je dobře připravíte, mají zlatavou barvu, výbornou šťavnatou chuť a doslova se vám rozplývají na jazyku. Nechte se proto inspirovat jednoduchým receptem na smažené vepřové řízky. Budete potřebovat 4 plátky krkovičky, 5 lžic polohrubé mouky, 250 g strouhanky, 2-3 větší vejce rozšlehaná s kapkou mléka a špetkou soli a olej nebo sádlo na smažení.  Plátky masa si připravte podle návodu výše, pro zjemnění chuti můžete plátky krkovice naložit do mléka. Rozpalte tuk na pánvi nebo tlustostěnném hrnci, maso důkladně obalte v mouce, poté jej vykoupejte ve vajíčku a nakonec pečlivě obalte ve strouhance. Vhoďte pár drobečků strouhanky na pánev, ať poznáte, jestli je tuk rozehřátý a můžete začít. Řízky smažíme do zlatova, po té je vyjmeme z pánve, necháme chvíli okapat a vložíme do předehřáté trouby, aby nevychladly (řízky nikdy nepřikrýváme pokličkou!). Vepřový řízek z krkovice podáváme s vařenými brambory s máslem